Nowe przepisy

Zmiany w prawie drogowym

Zmiany w prawie drogowym 6 czerwca 2017

Nowe przepisy drogowe

1 czerwca w dzień dziecka zaczęły obowiązywać nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym. W nowym kodeksie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • większe kary dla sprawców śmiertelnych wypadków. Sprawca wypadku spędzi kolejne dwa lata w więzieniu bez możliwości zawieszenia kary, jeżeli był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
  • sądy będą informowane przez policję o historii wykroczeń kierowcy
  • dla osób prowadzących bez uprawnień będą musiały się liczyć z karą 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów a jeżeli będą recydywistami karą więzienia do lat 5
  • kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli może stracić prawo jazdy na 15 lat i pójść do więzienia na 5 lat
  • kierujący pojazdami będą mogli być poddani profilaktycznym badaniom na obecność alkoholu
Nowe przepisy

Przepisy są bardziej surowe, ale to dobrze, gdyż ilość pijanych sprawców wypadków  i osób unikających kontroli drogowej wciąż rośnie. To jeszcze nie koniec zmian jakie szykuje rząd. Znacznej podwyżce ulec mają również mandaty za poszczególne wykroczenia. Od 2018 roku limit punktów wyniesie 24 a po jego przekroczeniu kierowca zostanie skierowany na kosztujący 500 zł. kurs reedukacyjny. Na kurs zostaną skierowani również młodzi kierowcy, którzy w ciągu pierwszych dwóch lat popełnią co najmniej dwa wykroczenia. Dodatkowo każdy z kierowców zostanie skierowany na badania psychotechniczne dla kierowców. Badania te będą musiały zostać wykonane w okresie do 3 miesięcy od momentu przekroczenia maksymalnej liczby punktów. Wyniki psychotestów i potwierdzenie uczestnictwa w kursie będą warunkiem zwrotu uprawnień do kierowania pojazdami.

Przypominamy, że 10 punktów możemy otrzymać za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, a aż 5 za rozmowę przez telefon bez zestawu głośnomówiącego! Najwyższa kara finansowa 5000 zł czeka na nas, gdy zdecydujemy się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu, najwyższy mandat jaki może nałożyć na nas jednorazowo policja to 1000 zł, a prawo jazdy stracimy na 3 miesiące jeżeli przekroczymy o 50 km dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym.

Przypominamy, że od 24 kwietnia posiadając profil zaufany można sprawdzić ilość punktów karnych na swoim koncie.

Wszystkich, których ciekawi są czym są testy psychotechniczne i czy łatwo je zdać zapraszamy do lektury innych naszych wpisów.