Badania okresowe

Badania okresowe

Czym są badania okresowe?

Badania okresowe są jednym z rodzajów badań profilaktycznych, które musi przejść pracownik. Wraz z badaniami wstępnymi oraz kontrolnymi są przeprowadzane przez specjalistę medycyny pracy. Badania okresowe należy przeprowadzać co 2, 3, 4 lub 5 lat, w zależności od tego, jak bardzo szkodliwy wpływ może mieć stanowisko pracy na pracownika. Są one przedłużeniem ważności badań wstępnych. Przeprowadza się je dokładnie tak samo.

Zobacz jakie badania okresowe wykonujemy: https://psychotechnicznebadania.pl/medycyna-pracy/

Badania okresowe są również organizowane i opłacane przez pracodawcę, dodatkowo powinny być one przeprowadzone (w miarę możliwości) w czasie odbywania pracy. Czas pracownika, spędzony w poczekalni przychodni powinien być normalnie opłacany, taką samą stawką.

Ważność i czas kolejnego badania są opisane w orzeczeniu lekarskim, dopuszczającym pracownika do pracy. Jednakże nie jest to data stała. W przypadku gdyby pracownik wykazywał objawy pogorszenia stanu zdrowia, pracodawca jest zobowiązany do przeprowadzenia takich badań (Art. 229 § 4 KP)

Przeczytaj: https://psychotechnicznebadania.pl/co-jaki-czas-trzeba-powtarzac-badania/

W niektórych przypadkach, badania mogą zostać przeprowadzone nawet po zerwaniu umowy o pracę. Te badania są przeprowadzane tylko na prośbę byłego pracownika i w wypadku, gdy stanowisko pracy naraża na czynniki lub substancje rakotwórcze. One także są pokrywane z kieszeni pracodawcy.

Pracownik ma prawo odmówić badań?

Pracodawca nie może do niczego pracownika zmusić, jednak odmowa przeprowadzenia badań to dosyć lekkomyślna decyzja. W przypadku braku ważnych badań pracownika, pracodawca nie może pozwolić mu pracować i wypłacać wynagrodzenia, co za tym idzie nie może nawet wysłać na urlop wypoczynkowy. Dodatkowo, w takim wypadku pracodawca może zerwać umowę o pracę w dowolnym momencie.